SCURT ISTORIC

Şcoala Nr. 2 Titu- Târg  (ca instituție) a funcționat în Pridvorul bisericii Codreanu (aproximativ anul 1871) , dupa aceea în casa particulară a învățătorului Francu(1890).

Din anul 1893 a funcționat ca scoală primară, deoarece s-a construit pe locul actual o clădire cu două săli de clasă, tip „Spiru Haret”.

Începând cu anul 1938 s-au mai adăugat încă cinci săli de clasă , apărând și clasele V-VII.

În anul 1972 s-a mai construit o clădire nouă cu cinci săli de clasă, înființându-se astfel treapta I de liceu (1975-1986).

În anul 2004 s-a dat în folosință o clădire nouă cu șapte săli de clasă, cancelarie, cabinet pentru director și grup sanitar în interior. Școala este dotată cu mobilier nou și cu încălzire centrală proprie.

In anul 2011 s-au finalizat lucrarile de mansardare ale cladirii vechi ,unitatea de invatamant beneficiind de inca 5 sali de clasa. Scoala are o baza sportiva moderna , cladire ce gazduieste vestiare si dusuri .

In prezent scoala beneficiaza si de o  sala moderna de sport .

Școala Nr. 2 Titu Târg  funcționează astăzi cu clasele I-VIII și coordonează Grădinițele cu program normal Titu-Târg, Fusea , Hagioaica, Plop.

RESURSE MATERIALE

Scoala are :

un laborator de fizică- chimie;

un cabinet de informatică dotat cu o retea de calculatoare

patru cabinete pentru : limba română, limba franceză, limba engleză, religie;

sase săli de clasă;

o bibliotecă dotată cu 2300 volume;

baza sportivă cu terenuri moderne de fotbal, handbal, baschet, tenis .

RESURSE UMANE

Populatia scolară este în prezent de :

• 125 elevi clasele I-IV;
  • 149 elevi clasele V-VIII;
  • 63 prescolari .

Cadre didactice

• grad didactic I : o educatoare, doi învătători,patru profesori;
  • grad didactic II : două educatoare, doi învătători, trei profesori;
  • grad definitiv : un  învătător, doi profesori;
  • stagiari: o educatoare , un profesor.

Cadre didactice auxiliare

• un secretar;
  • o contabila cu 0,5 norme.